25 Temmuz 2012 Çarşamba

basit LED li ampül yapımı

Led lambalardan , ev aydınlatması için kullanılacak bir 12 V luk basit ampül yapımı


LED lambalar artık en popüler aydınlatma araçları sekline  gelmeye başladı, trafik ışıklarından otomobil farlarına kadar artık çok yerde led aydınlatmalar kullanılmakta. Enerji tasarrufu, verimliliği, uzun vade de düşünüldüğü zaman da düşük maliyetli oluşu ve tabiki ısınmayan bir sistem oluşu ledlerin popülerliğini arttırmakta. 
Bu proje ile ev aydınlatmasında kullanılabilecek led lamba, ampül yapımı anlatılmıştır.
Proje  için gereken malzemeler ;


*** 1 adet halojen lamba,
*** Dilediğiniz kadar LED lamba (Beyaz)
*** Lehim teli,
*** Yapıştırıcı,
*** İhtiyacınıza göre  hesaplayabileceğiz dirençler ( Bu projede 5 tane 1 ohm 1 tane 330 ohmluk direnç kullanıldı, dirençler 1/4 W gücünde)İlk öncelikle almış olduğumuz halojen lambanın içerisindeki ampül kısmını torna vida, pense yardımıyla çıkartıyoruz.İçi boş halojen lambanın içerisine dizeceğimiz led leri koyuyoruzBu projede 22 tane LED kullanacağımız için devre şeması aşağıdaki gibi olacaktır.
bu devrede görüldüğü gibi 5 tane 1 ohm luk ve 1 tane de 330 ohm luk direnç kullanacağız.


Led lambalarımızı, delgeç ile deldiğimiz bir karton üzerine diziyoruz.
Daha sonra yapıştırıcı sürerek Led leri karton plakaya sabitliyoruz.Daha sonra devre şemasına uygun olarak bu ledleri kendi aralarında (kutuplarına dikkat ederek) lehimliyoruz ve dirençleri bağlıyoruz.
Daha sonra bu dirençleri de kendi aralarında devre şemasına uygun olarak birleştirip üzerini silikon ile kapatıyoruz.Bu hali ile halojen yansıtıcının içerisine koyabiliriz.
Artık halojenli ve Led li aydınlatma ampülümüz hazırdır.Buradaki sistemde kullanılacak olan voltaj 12 V DC olup, sistem toplam 120 mA akım çekecektir.

Kolay gelsin dileyiyle ..

2 yorum:

  1. lamba sayısı fazla olsa açaba bu sema nasıl olurdu (50 olsa ) mesala

    YanıtlaSil
  2. lamba ile bellibir oranda güç kaynagını artdırırsan sorun olmaz

    YanıtlaSil

Popüler Yayınlar

haberler

Loading...